Przejście do sekcji:

Treść strony - Wielgie

  • Widok na bilety

Bilet powrotny

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie

zaprasza do udziału w akcji

Bilet powrotny

Do biblioteki

dla klas I-III

  1. Każde dziecko otrzymuje bilet powrotny do biblioteki do skasowania.
  2. Po przyjściu do biblioteki, bibliotekarz sprawdza stan konta bibliotecznego (trzeba zwrócić zaległe książki)
  3. Uczniowie, którzy nie są  zapisani do biblioteki muszą przyjść z rodzicem.
  4. Przy każdym wypożyczeniu książki z danej kategorii bilet zostaje skasowany.
  5. Można wypożyczyć tylko jedną książkę z danej kategorii dziennie.
  6. Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują.
  7. Skasuj cały bilet i otrzymaj nagrodę niespodziankę.

Do udziału w akcji zapraszamy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Dlaczego warto?

  1. Powrót dzieci do szkół to ważny moment, aby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury.
  2. Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów – książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości.
  3. Regularne wizyty dzieci, chcących skasować bilet w bibliotece pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie i ponowną integrację całej społeczności.

                                                  Więcej szczegółów w bibliotece.

                                                                                                   

                                                   Pomysłodawcą akcji ,,Bilet powrotny do biblioteki’’

                                                       jest miesięcznik ,,Biblioteka w szkole’’.

List do rodziców

Szanowni Rodzice!

Jesteśmy bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy, jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i  szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.

Z wyrazami szacunku Państwa biblioteka

Tekst Źródłowy z czasopisma ,,Biblioteka w szkole”

  • Tekst na niebieskim tle. Logo Ośrodka Kultury
  • List do rodziców

Wróć

Przejdź do początku strony