Przejście do sekcji:

Treść strony - Wielgie

 • Rajd rowerowy

Trzeci Rajd Rowerowy

Trzeci Rajd rowerowy Śladami zabytków gminy Wielgie i okolic. Trasa tegorocznego rajdu rowerowego przebiegała urokliwymi drogami przez wsie Tupadły, Zakrzewo, Płonczyn, Mokowo i zaprowadziła nas aż do historycznej stolicy Ziemi Dobrzyńskiej –Dobrzynia nad Wisłą.

 • Nocleg

Noc detektywów

W ramach akcji aktywne wakacje, grupa dzieci uczestniczyła w imprezie bibliotecznej z cyklu „Nocowanie w bibliotece” . 

 • Nocowanie

Nocowanie w bibliotece

Biblioteka w Wielgiem
zaprasza dzieci
na
Noc Detektywów.
 • Dzień Misia w bibliotece

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku. Wtedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

 • Dzień kredki w bibliotece

Dzień Kredki

22 listopada to w kalendarzu "Dzień Kredki". Kredki to szczególne narzędzie w rękach małych dzieci, ponieważ swoje pierwsze prace plastyczne w większości wykonują właśnie przy użyciu kolorowych kredek. Z tej okazji biblioteka w Wielgiem gościła dzieci z Akademii Przedszkolaka.

 • Etap szkolny

Etap szkolny-piękne czytanie

Rozstrzygnęliśmy już etap szkolny X edycji konkursu czytelniczego Zostań Mistrzem Pięknego Czytania # biblioteka. W Szkole w Wielgiem zaprezentowało się 17 uczniów, którzy czytali głównie teksty z książek współczesnych autorów dla dzieci i młodzieży.

 • Ważne zawody

Ważne zawody

Roman Pankiewicz, autor cyklu książeczek dla dzieci o 5 ważnych zawodach, był gościem biblioteki w Wielgiem w dniu 10 maja. Spotkał się z uczniami klas I miejscowej Szkoły Podstawowej. Przy pomocy teatrzyku Kamishibai oraz rekwizytów, głównych atrybutów prezentowanych zawodów, przedstawił ważne społecznie zawody.

 • Święto Książki

Święto książki dla dzieci

Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece starszaków z Akademii Przedszkolaka. Tym razem odwiedzili nas, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Mali czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali bajki H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” opowiedzianej przy pomocy teatrzyku Kamishibai.

 • Święto ksiazki

Święto Książki

Drugiego kwietnia w bibliotekach akcentuje się Międzynarodowe Święto Książki dla dzieci .Tym razem musieliśmy przyspieszyć obchody z uwagi na Wielkanoc.

 • Dzień kota

Dzień Kota w bibliotece

Są puszyste, miauczą, mruczą, łaszą się. Kto? Oczywiście koty. W związku z obchodami Światowego Dnia Kota przedszkolaki ze Szkół w Czarnem, Wielgiem i Zadusznikach brały udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarzy .

 • Konkurs pięknego czytania

Czytam bo lubię

Konkurs pięknego czytania to tradycja bibliotek w Gminie Wielgie. Do tej pory w konkursowe szranki stawali uczniowie klas IV-VI w tym roku, z pięknym czytaniem zmierzyli się uczniowie klas I-III. Konkurs polegał na trzech etapach :klasowym, szkolnym i gminnym.

 • Zajecia plastyczne

Zajęcia w bibliotece

W okresie przed świątecznym nie mogło zabraknąć tematycznych zajęć plastycznych.Na zajęciach wielkanocnych gościliśmy klasy zerowe oraz dzieci ze świetlicy szkolnej.

Spotkanie DKK

 • Spotkanie DKK dla doroslych1
 • Spotkanie DKK dla doroslych 2
 • Spotkanie DKK dla doroslych 3
 • Spotkanie DKK dla doroslych 4
 • Spotkanie DKK dla doroslych 5
 • Spotkanie DKK dla doroslych 6
 • Spotkanie DKK dla doroslych 7
 • Przedszkolaki w bibliotece

Odwiedziny przedszkolaków

W dniu 7 marca, grupa dzieci młodszych z Akademii Przedszkolaka, wraz z opiekunkami, odwiedziła bibliotekę w Wielgiem. Przedszkolaki razem z bibliotekarzami wyszukiwały na bibliotecznych półkach książeczek o pieskach.

 • Ferie w bibliotece

Ferie w bibliotece

14 lutego w święto zakochanych w bibliotece w Wielgiem odbyły się zajęcia dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wielgiem. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajeczki o Śpiącej Królewnie, wspólnie zaśpiewały i zgrały do zimowych piosenek oraz wykonały ozdobę walentynkową.

 • Wigilia DKK

Wigilia DKK dla dorosłych w Wielgiem

Jak co roku czytelnicy biblioteki uczestniczący w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki,spotkali się w okolicy świąt , (tym razem był to 13 grudnia) na uroczystej kolacji wigilijnej. Podczas tego spotkania zawsze podsumowujemy cały rok, wspominamy osoby, których już z nami nie ma oraz dzielimy się opłatkiem , składamy życzenia.

 • Program rozwoju czytelnictwa

Zakup nowości wydawniczych

Biblioteka w Wielgiem otrzymała dotację na zakup nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w Programie Wieloletnim „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1-Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych na kwotę 8052,00.
 • Zakładka lisek

Głośne czytanie z „Liskiem”

Na zakończenie tygodnia bibliotek, podczas cotygodniowego spotkania z książką, dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały opowiadania o przygodach małego liska o imieniu Rudi. Po burzliwej dyskusji na temat przygód liska każde dziecko wykonało zakładkę z jego podobizną.

 • Laurki na Dzień Taty

Laurki na Dzień Taty

Dzień Ojca to szczególny i piękny dzień w roku, któremu towarzyszy magiczna atmosfera. W tym dniu wszyscy tatusiowe obchodzą swoje święto, a dzieci mogą okazać im swoją miłość i szacunek. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały wiersza pt. ,,Tata” , opowiadały o ciekawych i śmiesznych sytuacjach w swoim życiu z udziałem taty.

 • Gminny Konkurs Pięknego czytania

VIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego

VIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego pn. Zostań mistrzem pięknego czytania.” z uwagi na remont biblioteki ,odbyła się w dużej sali widowiskowej. Na potrzeby konkursu sala została specjalnie zaaranżowana tak aby uczniowie poczuli się w niej komfortowo i swobodnie. Zmagania 10 uczestników oceniała 4 osobowa komisja.

 • Pasowanie na czytelników

Pasowanie na czytelnika

W miniony poniedziałek (22 maja) najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielgiem zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki. Gośćmi spotkania byli rodzice dzieci oraz dyrektor ZPO w Wielgiem Dorota Pączek-Bazela i Bożena El-Maaytah.
 • Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci gościliśmy w bibliotece w Wielgiem uczniów klas II Szkoły Podstawowej z Wielgiego. Dzieci wysłuchały baśni „Brzydkie Kaczątko” i wykonały piękne kaczuszki techniką orgiami płaskie z koła.

 • Spotkanie dkk -Dziewczyny wyklęte

DKK w Wielgiem-„Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka

„Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka to książka opisująca losy kobiet prześladowanych w latach powojennych za działalność w podziemiu antykomunistycznym. Czytelnicy poznają tragiczne losy 16, często bardzo młodych dziewcząt, które za swoje przekonania traciły wolność, zdrowie oraz życie.

 • Zajęcia wielkanocne

Wielkanocne zajęcia plastyczne

5- tego kwietnia w bibliotece w Wielgiem odbyły się zajęcia plastyczne z udziałem uczniów klas IVb i IVc, których inspiracją były nadchodzące Święta Wielkanocne. Zadaniem poszczególnych grup było wykonanie z przygotowanych materiałów świątecznych ozdób. Pracę urozmaicały opowieści o wielkanocnych zwyczajach i tradycjach kultywowanych w domach rodzinnych dzieci.

 • Lekcja Andersenem

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Biblioteka w Wielgiem zorganizowała lekcję biblioteczną dla klasy II Szkoły Podstawowej w Wielgiem z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Dzień Książki ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Data świętowania nie jest przypadkowa bo 2 kwietnia to dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie.
 • Spotkanie marcowe dkk

Pierwsze damy

We wtorkowe  popołudnie (28.02.2017) członkowie DKK spotkali się  w bibliotece  na omawianiu książki Kamila Janickiego pt."Pierwsze Damy II Rzeczypospolitej".Autor przedstawił historie trzech prezydentowych: Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką. Klubowicze stwierdzili, że dzięki tej książce poznali nieznane im dotąd, ważne dla historii naszego kraju kobiety.
 • Karty walentynkowe

Dzień kota

17 lutego świętowaliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Kota. W tym roku wzięły w imprezie udział dzieci z klasy I.  Panie bibliotekarki przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajkę pt. ,,Kot w butach”, po której chętnie opowiadały o swoich puszystych pupilach. O ich śmiesznych  figlach, co jedzą i jak je pielęgnują.

 • Karty Walentynkowe

Karty Walentynkowe

W poniedziałkowy ranek pracownicy biblioteki gościli w swoich progach uczniów klas zerowych. Dzieci wykonały piękne karty walentynkowe oraz wysłuchały wierszyków pt. „Narzeczeni”, „Zaręczyny, „Ślub”, „Wesele” autorstwa Grzegorza Strzebońskiego ze zbiorku „Moja rodzina”.

 • Głośne czytanie

Głośne czytanie

W każdy poniedziałek i środę biblioteka w Wielgiem organizuje głośne czytanie dla punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem ,w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bibliotekarze ,zawsze dopasowują lekturę  do upodobań małego słuchacza, tak, by czytanie było odczuwane jako przyjemność  i prawdziwa przygoda.
 • Ramki w bibliotece

Ramki gipsowe w bibliotece

Zakończyliśmy cykl spotkań, podczas których wspólnie z dziećmi wykonaliśmy ozdobne ramki gipsowe. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej w Wielgiem.

 • Zmiany

Uwaga czytelnicy !!!

06 grudnia (wtorek) biblioteka w Wielgiem czynna od 8.00 do 16.00.Zmiana spowodowana wyjazdem pracownika na szkolenie.
W środę ( 07.12.)od godz. 10.00 do godz. 13.00 utrudniony dostęp do biblioteki- TYLKO WYPOŻYCZANIE. Szkolenie pracowników w zakresie wypożyczania w Maku+.
 • Spotkanie DKK

Spotkanie DKK

Czytaliśmy książki Anny Mulczyńskiej "Powrót na Staromiejską" i "Przyjaciółki ze Staromiejskiej". Ciekawostka, o której dowiedzieliśmy się z pierwszej książki, to kołdra Baby Jane. Przeczytajcie. Warto.

 • Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

W poniedziałek gościliśmy dużą, ponad stuosobową, grupę dzieci z okazji święta pluszowego misia. Dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami, którym odśpiewały gromkie sto lat. Były misiowe piosenki , zabawy, małe co nie co, czyli degustacja miodu. Dzieci wysłuchały tekstu „Miś i lalka” autorstwa Mari Łastowieckiej w interpretacji pani Doroty Pączek-Bazela. Na „deser” obejrzały jeden odcinek z kultowej już serii o Misiu Uszatku pt. Choinka.

 • Nowości książkowe

Październikowe nowości

Biblioteka w Wielgiem wzbogaciła swój księgozbiór o kolejne nowości książkowe. Zakup książek realizowany jest z  Programu Biblioteki Narodowej- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Zapraszamy do korzystania z księgozbioru biblioteki.
 • Drzewko z pestek dyni

Pierwsza wizyta w bibliotece

W dniu 10. 10. 2016 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej gościli w bibliotece w Wielgiem. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki w czasie której dzieci dowiedziały się, co znaczy słowo biblioteka i co się w niej znajduje. Uczniowie poznali też zasady zachowania się w bibliotece i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie pracownicy Ośrodka Kultury przygotowali niespodziankę plastyczną. Dzieci wykonały drzewo z pestek dyni.

 • -

Jak nie czytam, jak czytam

„Jak nie czytam, jak czytam’’ to  hasło ogólnopolskiej akcji masowego czytania promującego czytelnictwo i biblioteki szkolne, do której włączyli się uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. 10 czerwca o godzinie dziesiątej uczestnicy akcji zebrali się w pobliżu szkoły z książkami, by ustanowić rekord czytania książek w jednym momencie. Manifestowali hasła: DOROŚLI NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA! oraz CZYTANIA UCZCIE SIĘ OD NAS! Czytali i …doskonale się przy tym bawili.(zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć).
 • -

Konkurs dla klas IV-VI pn. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”

Uczestnicy konkursu dla klas IV-VI pn. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania” spotkali się 13 maja, w bibliotece w Wielgiem, podczas etapu szkolnego zmagań. Komisja w składzie: Dorota Pączek-Bazela, Sylwia Izdebska, Magdalena Szczupacka wysłuchała głośnego czytania 20 uczniów, spośród których wyłoniono 3 osoby, reprezentantów biblioteki w ostatnim, gminnym etapie konkursu. Laureatkami zostały :
 • -

Biblioteka inspiruje

Prezentujemy instalację artystyczną autorstwa Edyty Kwiecińskiej inspirowaną tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek – Biblioteka inspiruje. Instalacja stanowi dekorację imprez czytelniczych i można oglądać ją w bibliotece w Wielgiem.
 • -

Kwietniowe spotkanie DKK

Podczas kwietniowego spotkania, członkowie DKK zmierzyli się z twórczością H. Cygler ."Grecka mozaika" to opowieść o labiryncie ludzkich losów i uczuć.Książkę czyta się jednym tchem. Zdaniem klubowiczów jest to opowieść o ludziach, których losy są poplątane przez historię. Książka wzrusza, skłania do refleksji, . Polecamy serdecznie!

"Dziwny sen Hani" w bibliotece w Wielgiem

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich biblioteka w Wielgiem postanowiła uczcić zapraszając w swoje progi uczniów klas zerowych ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Głównym punktem spotkania było przedstawienie, które zaprezentowali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z filii nr 2 w Czarnem.
 • -

Nowości książkowe kwietnia

Biblioteka w Wielgiem wzbogaciła swój księgozbiór o kilkanaście nowości z działu dziecięcego i dla dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kartki ręcznie robione

To już ostatnie dni żeby zrobić własnoręcznie kartkę świąteczną i wysłać z życzeniami dla bliskich. Uczniowie kl II c ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem, przybyli do biblioteki, żeby pod kierunkiem pracowników ośrodka kultury wykonać własnoręcznie kartki wielkanocne.
 • -

Spotkanie DKK

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku. Omawialiśmy książkę Stanisława Srokowskiego "Ukraiński kochanek".
 • -

Wigilijne spotkanie DKK

Temat świąteczny był obecny na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK. Każdy z członków koła miał za zadanie przeczytać książkę, z wcześniej udostępnionej listy, która tematycznie związana była ze świętami Bożego Narodzenia. Przeczytaliśmy :
 • -

Magia świątecznych kartek w bibliotece w Wielgiem

Od kilku dni grupy uczniów z klas II i III szkoły podstawowej spotykały się w bibliotece w Wielgiem na zajęciach czytelniczych. Tematem przewodnim zajęć były karty świąteczne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się kiedy powstała pierwsza karta świąteczna, od kiedy nazywamy ją w Polsce pocztówką i kto ją tak nazwał.
 • -

Balonowe święto w bibliotece

W poniedziałek odwiedziła nas grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wielgiem. Dzieci zwiedziły bibliotekę a bibliotekarze urządzili im balonowe święto. Były baloniki i czytanie „balonikowych ” wierszyków. Balony i słodycze ufundował KDBS we Włocławku.
Przejdź do początku strony