Przejście do sekcji:

Treść strony - Wielgie

 • Zdjęcie grupowe

Akademia Przedszkolaka w bibliotece

Dzisiejsze odwiedziny w bibliotece dzieci z Akademii Przedszkolaka w Wielgiem. Przedszkolaki zapoznały się z biblioteką, wysłuchały tekstu Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece” i wykonały zakładkę w kształcie sowy. Dziękujemy bardzo za życzenia z okazji dnia bibliotekarza.

 • Grupowe zdjęcie z uczestnikami i komisją Gminnego Konkursu Pięknego Czytania

Gminny Konkurs Pięknego Czytania

W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece w Wielgiem odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I- III z terenu Gminy Wielgie.

 • Zwycięzcy konkursu

Konkurs Pięknego Czytania ,,Czytam, bo lubię”

8 kwietnia 2024r. w bibliotece w Wielgiem odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania ,,Czytam, bo lubię”. Uczestnikami byli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wyłonieni w konkursach klasowych.

 • Obrazek z napisem: Soboty pracujące

Soboty pracujące w II kwartale

Soboty pracujące w II kwartale 2024 roku w bibliotece we Wielgiem

 • 20240321_103442

Karma trafiła do potrzebujących kotów

W dniu dzisiejszym przedstawiciele Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie przekazali karmę dla kotów, której zbiórka jak co roku zorganizowana została w bibliotece w Wielgiem z okazji obchodów Dnia Kota.

 • Dzień kota

Dzień Kota

W naszych placówkach  bibliotecznych zorganizowana została zbiórka karmy dla kocich „bezdomniaków”, którymi opiekują się ludzie dobrego serca. Na apel odpowiedzieli uczniowie, rodzice i nauczyciele  ze szkół  i przedszkoli z terenu naszej gminy.

 • Wizerunek Poli Negri

Wystawa Poli Negri

W lutym w bibliotece w Wielgiem gościliśmy wystawę pn. „Pola Negri. Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką”. Powstała ona z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2022 roku, który decyzją Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego był rokiem Poli Negri w naszym regionie.

 • Soboty pracujące

Soboty pracujące w I kwartale

Soboty pracujące w I kwartale 2024 roku w bibliotece we Wielgiem.

Informacja dla czytelników!

Informujemy, że w dniu 22 grudnia 2023 biblioteka w Wielgiem będzie czynna od 8:00 do 13:00.

Filie biblioteczne w Czarnem i Zadusznikach nieczynne.

 • Grupa dzieci w bibliotece we Wielgiem

Głośne czytanie w bibliotece

Głośne czytanie to jedna z metod zachęcających do spotkań z lekturą, rozwija słownictwo, naucza wartości, pobudza wyobraźnię dziecka , uczy myślenia. Spotykamy się z dziećmi w bibliotekach raz w tygodniu.

 • Narodowe Czytanie Nad Niemnem

Narodowe Czytanie

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zaprasza na wspólne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 9 września 2023r. od godz. 10:00 w bibliotece we Wielgiem. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Nad Niemnem” będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią .

 • Informacja

Wykaz pracujących sobót

W 2023 r. biblioteka w Wielgiem czynna w następujące soboty, w godz. 9.00 – 13.00
 • Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa 2.0 logo

Dofinansowanie z Biblioteki Narodowej

Miło jest nam poinformować naszych czytelników, że otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 18 000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek Interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa.

Sobota pracująca

W sobotę tj. 8 sierpnia biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00. Zapraszamy.

Uwaga czytelnicy!

Dnia 30 czerwca 2023r. biblioteka w Wielgiem nieczynna.Za utrudnienia przepraszamy.

Sobota pracująca

W sobotę tj. 24 czerwca biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00. Zapraszamy.

Uwaga czytelnicy!

Dnia 09.06.2023r(piątek). Wszystkie placówki biblioteczne w Gminie Wielgie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

Uwaga czytelnicy dziś tj. 06.06
(wtorek) Biblioteka w Wielgiem czynna do godz. 10:00.
Za utrudnienia przepraszamy.

Uwaga czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że czerwcowe sobotnie dyżury biblioteki we Wielgiem odbędą się w następujące soboty: 10 czerwca od 9.00 – 13.00. 24 czerwca od 9.00 – 13.00. Zapraszamy do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

 • Grupa dzieci na zajęciach w bibliotece we Wielgiem

Kotylion

W bibliotece w Wielgie odbyły się warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów na zbliżające się Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W zajęciach udział wzięły dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Warsztaty zapoczątkowała pogadanka na temat symboli narodowych, ich poszanowania oraz wydarzeń i sytuacji, w których mogą być wykorzystywane.

 • Zwycięzcy konkursu pęknego czytania

Konkurs Pięknego Czytania

W poniedziałek 24 kwietnia w bibliotece w Wielgiem odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania pn.”Czytam bo lubię”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I-III , zwycięzcy etapu szkolnego.

 • Informacja

Sobota pracująca

W sobotę tj. 15 marca biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00. Zapraszamy.

Uwaga czytelnicy !

W piątek, 30 grudnia, biblioteka w Wielgiem i Zadusznikach czynna do godz. 12.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Głośne czytanie w bibliotece

Klasa IIb ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem w ramach cotygodniowych wizyt w bibliotece zapoznała się z książką ,, Pięciopsiaczki ’’, autorstwa znanej polskiej pisarki Wandy Chotomskiej. W świat przesympatycznych szczeniąt, szukających nowych domów i ramion kochających psich opiekunów wprowadzała dzieci pani Karolina.

 • Miś z papieru

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszych bibliotekach „Święto Pluszowego Misia” obchodziliśmy wraz z zaproszonymi dziećmi z oddziałów przedszkolnych i klas I ze szkół w Czarnem, Wielgiem i Zadusznik.

 • Informacja

Uwaga czytelnicy!

W sobotę tj. 3 grudnia biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00. Zapraszamy.

 

 

 

 • Jesienne drzewa-praca plastyczna

Jesienne zajęcia plastyczne

Jesień nie tylko zawitała do nas w kalendarzu, ale także przybyła do biblioteki. Z tej okazji bibliotekarze zorganizowali zajęcia plastyczno-literackie dla dzieci przedszkolnych . Zajęcia odbywały się od września i były celebracją nieoczywistych świat ,takich jak: Dzień kropki , grzyba, jabłka, drzewa, dyni ,postaci z bajek i jeża.

 • Informacja dla czytelników biblioteki

Uwaga czytelnicy!

W sobotę tj. 5 listopada biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00.

 

 

 • Wyprawka czytelnicza i pozostałe gadżety reklamujące akcję czytelniczą

Kolejna edycja projektu

Biblioteka w Wielgiem wraz filiami bierze udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki: Mała Książka Wielki Człowiek. Projekt skierowany jest do dzieci przedszkolnych. Każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą.

 • Logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup książek

Pragniemy poinformować Państwa, że nasza instytucja otrzymała dotację ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych i zdalny dostęp do książek w kwocie 20 000,00 zł.

 • Zdjęcie przypinki-wzorowy czytelnik

Nagrody dla czytelników

Koniec roku szkolnego to w naszych bibliotekach czas podsumowań. Podliczając statystykę wypożyczeń nagradzamy uczniów, którzy wypożyczyli największą liczbę książek. Wyróżniamy ich za aktywność ale również za udział w życiu biblioteki. Najlepszymi czytelnikami roku szkolnego 2021/2022 zostali:

 • Ogłoszenie

Uwaga czytelnicy !

Uwaga czytelnicy w tym tygodniu biblioteki czynne:

 • Rajd rowerowy

Rajd rowerowy za nami

W pierwszy weekend wakacji, 25 czerwca, grupa rowerzystów biorąca udział w V rajdzie rowerowym Śladami zabytków Gminy Wielgie i okolic odkrywała uroki naszej gminy oraz sąsiedniej gminy Tłuchowo. Trasa rajdu przebiegała przez Będzeń, Turzę Nową, Jasień i Wyczałkowo do Tłuchowa. Po drodze zatrzymaliśmy się nad malowniczo położonym jeziorem Będzeń, przejechaliśmy się wzdłuż polodowcowej parowy.

Sobota pracująca

Jutro tj. 25 czerwca  (sobota) biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00. Ostatnia sobota przed wakacjami. Kolejna pracująca sobota od września (03.09).

Sobota pracująca

Dnia 4 czerwca ( sobota) biblioteka we Wielgiem czynna od godz. 9:00 do 13:00. Zapraszamy.

 • Zabawy animacyjna z chustą klanza

Pasowanie na czytelnika

Bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu biblioteki jest impreza czytelnicza -Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Tradycyjnie tego dnia pierwszoklasiści, którzy w większości korzystają już ze zbiorów biblioteki, staja się pełnoprawnymi czytelnikami. Uczniowie przez cały rok poznają literki, doskonalą technikę czytania oraz poszerzają swoją wiedzę, w czym doskonale pomagają im książki wypożyczane w bibliotece.

 • Prace plastyczne na Dzień Pszczoły

Dzień Pszczoły

Z okazji Święta Pszczoły dzieci z grup przedszkolnych aktywnie włączyły się w działania, których celem było budzenie świadomości na temat pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu.

 • Praca plastyczna na Dzień Mamy

Dzień Mamy w bibliotce

Dzień Matki to szczególny i najpiękniejszy dzień w roku, któremu zawsze towarzyszy magiczna atmosfera. W tym dniu wszystkie Mamy obchodzą swoje święto, a dzieci mogą okazać im miłość i szacunek. Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość.

 • Okładki książek autora

Spotkanie z "Kryminalistą"

Gościem biblioteki w Wielgiem, w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, był autor bestsellerowych powieści kryminalnych, Robert Małecki. Autor jest mieszkańcem powiatu toruńskiego i akcje swoich powieści osadza w bliskich mu miejscach , m. in. cykl z komisarzem Bernardem Grossem dzieje się w malowniczym miasteczku -Chełmża.

 • Tydzień Bibliotek-świat w jednym miejscu

Tydzień Bibliotek 2022 - Świat w jednym miejscu

9 maja - spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 12 maja - Powiatowy Dzień Bibliotekarza 16 maja - spotkanie autorskie z Robertem Małeckim o godz. 18.00 w bibliotece w Wielgiem 19 maja - XI Gminny Konkurs Pięknego Czytania ,,Zostań Mistrzem Pięknego Czytania'' dla klas IV-VI. Spotkania z książką i zajęcia plastyczne dla dzieci w bibliotece w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach

 • Dzień Bibliotekarza- Plakat SBP

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji naszego wspólnego święta wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom życzymy mnóstwa dobrych książek na półkach, coraz szerszej rzeszy czytelników, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz zadowolenia w życiu prywatnym.

 • Informacja

Uwaga czytelnicy!

02.05 (poniedziałek) biblioteka w Wielgiem czynna od 8.00 do 16.00. W Zadusznikach biblioteka nieczynna.

07.05 (sobota) biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 13.00.

 • Logo Dyskusyjnych Klubów Książki

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim laureatem nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły. 16 maja 2022 godz. 18.00 biblioteka w Wielgiem ul. Szkolna 5 Wstęp bezpłatny.

 • Zwycięzcy Gminnego Konkursu Pięknego Czytania w kategorii klas I-III

Piękne Czytanie

Biblioteka w Wielgiem od kilku lat propaguje czytelnictwo i umiejętność głośnego czytania poprzez gminne konkursy i wyłania Mistrzów Pięknego Czytania. Tym razem w książnicy wielickiej odbył się IV Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Czytam bo lubię” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Wielgie.

 • Akcja z okazji Dnia Ziemi

Akcja z okazji Dnia Ziemi

Od dnia 19.04 do wypożyczonych książek dodajemy saszetkę nasion roślin miododajnych. Liczba nasion ograniczona! Nasiona rozdajemy w bibliotekach w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach.

 • Zdjęcie ozdoby wielkanocnej

Zajęcia Wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem msza w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu.

Sobota pracująca

Jutro 2 kwietnia sobota pracująca w bibliotece we Wielgiem. Zapraszamy czytelnikow od godz. 9.00 do 13.00

 • Zdjęcie papierowego motyla wykonanego przez uczestników zajęć w bibliotece

Dzień Motyla

15 marca wraz z grupą przedszkolaków w bibliotece w Wielgiem i w Zadusznikach obchodziliśmy Dzień Motyla. W ramach zajęć dzieci wysłuchały historii o bardzo głodnej gąsienicy, tym samym poznając etapy jej przemiany w motyla. Następnie mali artyści przepięknie pokolorowali swoje motyle. Jak zawsze wszyscy wspaniale się bawili.

 • Papierowa ozdoba wykonana na zajęciach w bibliotece

Dzień Poezji

21 marca oprócz Święta Wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem obchodów tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.”
 • Zdjęcie okładki książki na tle biblioteki

O wojnie przez książkę

Biblioteka w Wielgiem oferuje swoim czytelnikom książki dla dzieci, w których poruszany jest temat wojny. Obserwując doniesienia z Ukrainy czy sytuację uchodźców, zastanawiamy się, jak mówić o tym naszym dzieciom. Jak pomóc im zrozumieć, że wojna to nie zabawa, a los człowieka, nawet jeśli obcego, nie powinien być nam obojętny.

 • Praca plastyczna na Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Święto, które obchodzimy 17 lutego ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.

 • Praca plastyczna na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia obchodzone są odpowiednio Dzień Babci i Dzień Dziadka. Święta, które od lat pomagają zacieśniać więzy rodzinne. W te dni ci mali i ci duzi obdarowują ukochane babcie i dziadków drobnym upominkiem, czy też własnoręcznie wykonaną laurką. W ramach przygotowań do tego święta dzieci z oddziałów przedszkolnych ze szkół w Wielgiem i z Zadusznik uczestniczyły w warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonały przepiękne prace dla swoich najbliższych.

 • Praca plastyczna na Walentynki

Walentynki

Walentynki Podczas świętowania walentynek wśród dzieci z oddziałów przedszkolnych i kl. 1 panował wyjątkowy nastrój. Najmłodsi poznali tradycje walentynkowe, dowiedzieli się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii wobec innych osób. 

 • Mała książka wielki człowiek-logo kampanii

Czytając dzieciom wspieramy ich rozwój

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie wraz z filiami, realizuje rozpoczęty w 2018 roku projekt przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat . Projekt  ten realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii Instytutu Książki pn. „Mała książka – wielki człowiek”. 

 • Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny -wędrowna wystawa sześć małych muzeów

Wystawa w wielickiej bibliotece

Program nosi nazwę Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny (WUE) i swoim zasięgiem obejmuje Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Jego celem są „regularne i długofalowe działania animacyjne, edukacyjne i badawcze”.

 • Info- grafika

Uwaga czytelnicy!

Informujemy, że w sobotę 5 lutego biblioteka w Wielgiem czynna od godz. 9:00 do 13:00. Zapraszamy !

 • Wystawa książek regionalnych

Regionalia w bibliotece

Ważnym elementem wszechstronnej edukacji jest edukacja regionalna, która jest realizowana w wielu miejscach i formach, począwszy od domu, poprzez szkołę i inne, mniej lub bardziej sformalizowane instytucje. Powinna być również dostępna w bibliotekach poprzez księgozbiory, w których czytelnik znajdzie wiedzę o szeroko rozumianym regionalizmie.

 • Zbiórka karmy dla kotów. Na obrazku siwy kotek.

Zbiórka karmy

Zbiórka karmy dla kotów w placówkach Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie do dnia 18.02.2022. Zebrany pokarm przekażemy dla kotów wolno żyjących, dla tzw. ,,dokarmaczy''.

 • Na zdjęciu dwa kolorowe kubki

Styczniowe spotkanie DKK

Pierwsze spotkanie wielickiego DKK w roku 2022 było okazją do porozmawiania o fascynacjach literackich uczestników, o tym co kochają czytać i o literaturze, która wywarła na nich największe wrażenie.

 • Spotkanie członków DKK w bibliotece we Wielgiem

DKK

W mijającym roku, członkowie klubu DKK dla dorosłych w Wielgiem spotkali się 6 razy.

 • Nagrody w akcji Kinder Mleczna Kanapka

Nagrody Kinder

Otrzymaliśmy nagrody za udział w akcji dla bibliotek Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie są to teatrzyk kamishibai i zestaw książek o wartości 1000 zł. Dziękujemy czytelnikom za oddane głosy.

 • Kartka świąteczna

Życzenia Bożonarodzeniowe

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2021 życzymy zdrowia, radości, ciepła i życzliwość od innych, takiej jaka wypływała prosto z ubogiej stajenki.

 • Uwaga ważna informacja

Uwaga dzień wolny

Szanowni Państwo. Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora OKiBGW informujemy, że w zamian za święto przypadające w dzień 25 grudnia br. (sobota)w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) wszystkie placówki OKiBGW będą nieczynne. 

 • Prace plastyczne dzieci

Smerfny świat emocji w bibliotece w Wielgiem

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie przystąpiła do akcji ,, Boom na gry i komiksy w bibliotece”, dzięki której otrzymaliśmy pakiet komiksów i gier planszowych. Akcję realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspólnie z Wydawnictwem Story House Egmont. Celem tej akcji jest wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w ramach edukacji pozaszkolnej i zajęć pozalekcyjnych, wprowadzenie nowoczesnych form pracy z komiksem i grami planszowymi w bibliotekach.
 • Dzieci prezentują swoje prace

Światowy Dzień Origami

Światowy Dzień Origami Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur, bez użycia kleju i nożyczek, z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie. Powstała w Japonii technika pochodzi od połączenia dwóch słów ORI – zginać i KAMI – papier. Pracownicy OKiBGW zorganizowali zajęcia plastyczne dla dzieci z klasy I b z Wielgiego i oddziału 0 z Zadusznik, z którymi wykonali rybkę w akwarium z origami płaskiego składanego.

 • Grupa dzieci przedszkolnych przy stolikach na zajęciach plastycznych

Dzień Jeża

10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Z racji tego święta nasze placówki biblioteczne odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych i zerówek. Na początku spotkania obejrzały krótką prezentację z ciekawostkami na temat jeży.
 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Zakup nowości do bibliotek

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 9000,00 zł. Dofinansowanie, które ma na celu poprawę oferty bibliotek publicznych, przyznano w ramach- Kierunku interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Operatorem priorytetu jest Biblioteka Narodowa.

 • Wyprawka czytelnicza dla najmłodszych czytelników

Mała książka – wielki człowiek

Nasza biblioteka już po raz kolejny zakwalifikowała się do tej akcji. Celem akcji jest zachęcenie rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…”.

 • Na zdjęciu Z. Ciesielski podpisuje się na plakacie

Noc bibliotek

Biblioteka w Wielgiem po raz pierwszy uczestniczyła w tegorocznej akcji- Noc bibliotek. Spotkanie odbywało się pod hasłem Czytanie wzmacnia. Aby wzmocnić wiedzę i zamiłowanie wobec naszego regionu zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z poetą Panem Sławomirem Ciesielskim i regionalistką Panią Bożeną Ciesielską.

 • Plakat z filmu-Operacja człowiek w czarni

Noc z filmem

W ramach akcji Noc w bibliotece mamy do zaproponowania naszym młodym czytelnikom link z hasłem do wyświetlenia filmu "Operacja: Człowiek w czerni”. Film jest ekranizacją powieści sensacyjno-detektywistycznej Jorna Liera Horsta z serii Operacja.

Sobota w bibliotece

Jutro tj. 2.10 (sobota) biblioteka w Wielgiem czynna od 9.00 do 14.00. Wejście od ul. Lipnowskiej i bramą za blokiem ul. Szkolna.

 • Plakat informacyjny- zajęcia z robotem photonem

Pokaz mody z Photonem

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zaprasza dzieci na pokaz mody z photonami.Wspólnie zaprojektujemy ubrania dla robota i zorganizujemy pokaz mody.

 • Logo Noc bibliotek

Spotkanie autorskie

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zaprasza na wieczorne spotkanie przy książce i herbacie

9 października  o  godz. 19:00.

 • OKIB zaprasza do zabawy napis na kolorowym tle

Pochwal się...

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zaprasza do zabawy
Pochwal się w komentarzu na facebooku OKiBGW jak spędzasz wakacje z książką

 • Na zdjęciu grupa dzieci

Nocowanie w bibliotece

W ramach akcji Aktywne Wakacje, grupa dzieci uczestniczyła w imprezie bibliotecznej z cyklu „Nocowanie w bibliotece” . Organizatorzy przygotowali zabawy integracyjne na powietrzu , w tym konkurencje sportowe, zabawy z chustą animacyjną i pokaz baniek mydlanych. Główną atrakcją była gra terenowa z poszukiwaniem ukrytego skarbu.

 • Plaża morska

Uwaga czytelnicy !!

Biblioteka w Wielgiem na czas wakacji zawiesza sobotnie dyżury.

 • Instrukcja zwrotu podręczników. Na instrukcji obrazki związane z treścią

Instrukcja

Instrukcja zwrotu podręczników do biblioteki zwrot książek odbywa się w następujący sposób:

 • Papierowe pszczółki

Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. To okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne i pracowite owady zasługują na to! Najprostszym sposobem ich ochrony jest zakładanie kwietnych łąk czy sadzenie w ogrodach roślin miododajnych oraz edukacja najmłodszych.

 • Akcja czytam z mamą czytam z tatą

Akcja czytelnicza

Z okazji zbliżających się Świąt Mamy i Taty Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie wspólnie z biblioteką szkolną we Wielgiem przygotowali dla najmłodszych uczniów oraz ich Rodziców akcję, dzięki której dzieci sięgną po nowości książkowe z biblioteki oraz spędzą więcej czasu ze swoimi Kochanymi Rodzicami.

 • Żabki z papieru

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek w Ośrodku Kultury i Bibliotece Gminy Wielgie - ,,Znajdź mnie w bibliotece’’ obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Dla najmłodszych czytelników przygotowano warsztaty plastyczne. W Zadusznikach dzieci wykonały zakładkę do książki, a w filii w Czarnem żabkę i sówkę techniką origami płaskiego. Zorganizowano także plenerowe czytanie dla przedszkolaków z oddziału i punktu przedszkolnego w Czarnem.

 • Prace plastyczne dzieci

Konkurs rozstrzygniety

Mamy zaszczyt ogłosić wyniki konkursu plastycznego na „Plakat promujący czytelnictwo” . Na konkurs wpłynęło 19 prac w kategorii klas I-III i 1 praca w kategorii klas IV-VI. Komisja konkursowa w składzie Katarzyna Kwiecińska, Magdalena Szczupacka i Weronika Sieradzka dokonała oceny prac i wyłoniła laureatów.

 • Na zdjęciu kobieta trzyma książkę na ramieniu dziewczynki

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika, w bibliotece w Wielgiem, odbyło się w tym roku w nietypowym miejscu. Bibliotekarze, z uwagi na panujące obostrzenia, zaprosili uczniów na boisko Orlik. Po uroczystym powitaniu, imprezę rozpoczęliśmy grą, w której uczestnicy szukali zagubione w terenie prośby książki.

 • Grupa dzieci przedszkolnych na zajęciach

Tydzień Bibliotek

Hasło tegorocznej akcji brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Niestety, z uwagi na pandemię i obostrzenia, imprezy czytelnicze nie mogą odbywać się w lokalach bibliotecznych. Dlatego Panie Karolina Wyczałkowska i Weronika Sieradzka udały się z dużym pudłem różnorodnych książek w gości do przedszkolaków z Akademii Przedszkolaka.

 • na zdjęciu szkic otwartej książki a w prawym rogu kolorowe kwiaty

Życzenia

Z okazji naszego bibliotekarskiego święta życzymy koleżankom i kolegom bibliotekarzom ciągłych fascynacji literaturą. Aby Wasza miłość do książek zarażała Czytelników a biblioteki były odwiedzane z przyjemnością. W życiu prywatnym pomyślności, zdrowia i spełnienia marzeń.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 • Plakat 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Na zdjęciu otwarta książka i kwiaty fioletowego bzu
 • Napis na białym tle Academika wypożyczalnia

Cyfrowa wypożyczalnia w bibliotece

Biblioteka w Wielgiem dołączyła do bibliotek należących do systemu Academica. Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism.

 • na zdjęciu napis konkurs plastyczny plakat promujący czytelnictwo

Konkurs promujący czytelnictwo

Plakat promujący czytelnictwo.Konkurs plastyczny w dwóch kategoriach: - klasy I-III - klasy IV-VI

Termin składania prac do 12.05.2021r. w bibliotekach w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach.

 

 • Na zdjęciu róże z papieru wykonane na zajęciach

Święto książki

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten ma na celu promocję czytelnictwa, wyrażenie uznania dla pracy autorów oraz zwrócenie uwagi na poszanowanie prawa autorskiego i własności intelektualnej. Bibliotekarze przygotowali zajęcia dla najmłodszych:

 • zdjęcie kolorowych zakładek do książek

Zakładki dla czytelników

Czytelnicy, którzy w dniu jutrzejszym przyjdą do naszych placówek bibliotecznych i wypożyczą książki otrzymają od nas oryginalną zakładkę. Zakładka wykonana jest przez bibliotekarzy metodą scrapbookingu. Akcja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 • Na zdjęciu otwarta książka na tle kuli ziemskiej

Święto Książki

Pochwal się w komentarzu jak świętujesz z książką.

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia 2021

 • Zarys ptaka na brązowym tle. W środku ptaka twarze ludzi.

Akcja Żonkile-lekcja biblioteczna

W ramach tegorocznej Akcji Żonkile w klasie IIIb zorganizowane zostały zajęcia poświęcone pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Działania uczniów poprzedzało wspólne wysłuchanie opowiadania Justyny Bednarek ,,Historia z pewnej ulicy” mówiącego o losach mieszkańców ulicy Magnolii. Po zapoznaniu się z treścią słuchowiska dzieci określały i nazywały emocje, jakie towarzyszyły im podczas słuchania.

 • Plakat promujący spotkanie on-line z Jackiem Hugo-Baderem

Spotkania autorskie on-line

Książnica Kopernikańska zaprasza, w ramach DKK, na spotkania autorskie on-line. Spotkania o godz. 18.00 na profilu FB Książnicy Kopernikańskiej.

 • Muzeum Historii Żydów Polskich

Akcja Żonkile

W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, już po raz dziewiąty poprowadzi społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”.

 • Napis ogłoszenie na żółtym tle

Biblioteka czynna w sobotę

10 kwietnia (sobota)zapraszamy czytelników do biblioteki w Wielgiem od godz. 9.00 do godz. 14.00. Przypominamy- wejście do lokalu biblioteki od strony boiska -ORLIK.

 • Na zdjęciu dinozaur z papieru

Dzień Dinozaura

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować dzieci i dorosłych. Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego. Nie wiadomo kto i kiedy ustanowił to święto, ale ważne jest, że dzieci uwielbiają dinozaury i wszystko co jest z nimi związane. Zajęcia plastyczne były okazją do przypomnienia sobie o prehistorycznych stworach, które zamieszkiwały kiedyś naszą Ziemię.

 • Na zdjęciu sylwetka dziecka z dyplomem i prezentem

Bilet powrotny- akcja na półmetku

Nasza biblioteka, od lutego, ogłosiła akcję czytelniczą przeznaczoną dla klas I-III pn. ,,Bilet powrotny do biblioteki’’. Chętni uczniowie, otrzymali bilety z 10 kategoriami tematycznymi książek do przeczytania. Na bilecie znalazły się książki m.in. o magii, zwierzętach, świecie, sportowcach. Zakończenie udziału w akcji następuje po „przedziurkowaniu” całego biletu. Mamy już pierwsze wyróżnione osoby

 • Na zdjęciu kot brytyjski

Dzień Kota

17 lutego swoje święto mają koty . W Polsce, Światowy Dzień Kota, obchodzimy od 2006 roku. Dzień ten ma na celu podkreślić znaczenie tych zwierzaków w naszym życiu, a także uwrażliwić człowieka na często trudny los wolno żyjących kotów. Włączając się w obchody święta bibliotekarze odwiedzili dzieci w przedszkolach w Wielgiem, Czarem i Zadusznikach oraz zainicjowali zbiórkę karmy dla kotów wolno żyjących.

 • Widok na kartkę walentynkową

Walentynki

Walentynki to nie tylko czas miłości ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było i u nas. Pracownicy Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie z okazji Walentynek zorganizowali zajęcia plastyczne dla dzieci w przedszkolach i klasach I-III. W zajęciach brały udział dzieci z Czarnego, Wielgiego i Zadusznik.

 • Widok na wnętrze biblioteki z kołem do losowania wybranej kategorii książek

Walentynki z książką

Walentynkowy book challenge już czeka! Zapraszamy do udziału w zabawie w bibliotece we Wielgiem.

 • Widok na bilety

Bilet powrotny

Do udziału w akcji bilet powrotny do biblioteki zapraszamy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców. Dlaczego warto?

 • Zdjęcie książek. Nowości wydawniczych

Nowości wydawnicze lutego

Biblioteka w Wielgiem zaprasza po nowości wydawnicze.

 • Czerwony napis na białym tle Uwaga ważne

Uwaga czytelnicy!

Biblioteka w Wielgiem wraca do sobotnich dyżurów. Już od 6 lutego w każdą pierwszą sobotę miesiąca biblioteka czynna od 9:00 do 14:00. Przypominamy , że działamy w reżimie sanitarnym. Zapraszamy.

 • Praca plastyczna z papieru kwiatki w doniczce

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia świętujemy Dzień Babci a 22 stycznia to Dzień Dziadka. Te dni są pełne uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Warto już wcześniej pomyśleć o jakimś miłym drobiazgu. Dziadkowie zapewne bardziej ucieszą się z życzeń i laurki wykonanej samodzielnie przez wnuczka czy w wnuczkę niż z tradycyjnych kwiatów.

 • Grupa dzieci z punktu przedszkolnego pokazuje swoje prace

Święto Kubusia

18 stycznia świętujemy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, obchodzony na pamiątkę urodzin jego autora, Brytyjczyka, Alana Alexandra Milne. Z tej okazji dzieci z oddziału ,,0'' w Wielgiem i Punktu Przedszkolnego w Zadusznikach wykonały piękną pracę plastyczną 

 • Napis Legimi na niebiesko-zielonym tle

E-booki w bibliotece

Biblioteka Gminy Wielgie przystąpiła do Konsorcjum Legimi, dzięki któremu możemy zaoferować Czytelnikom bezpłatny dostęp do bazy ebooków, które można czytać na smartfonie, czytniku, tablecie czy komputerze.

 • Przerwa na wspólne czytanie

Podaruj książkę innym bibliotekom

Palcówki biblioteczne OKIBGW dołączyły do organizowanej przez Kinder Mleczną Kanapkę akcji „Przerwa na wspólne czytanie”.

 • Kraszewski.Komputery dla bibliotek. Logo Instytut Książki

Kraszewski dla bibliotek

Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie jest beneficjentem programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

 • Rajd rowerowy

Trzeci Rajd Rowerowy

Trzeci Rajd rowerowy Śladami zabytków gminy Wielgie i okolic. Trasa tegorocznego rajdu rowerowego przebiegała urokliwymi drogami przez wsie Tupadły, Zakrzewo, Płonczyn, Mokowo i zaprowadziła nas aż do historycznej stolicy Ziemi Dobrzyńskiej –Dobrzynia nad Wisłą.

 • Nocleg

Noc detektywów

W ramach akcji aktywne wakacje, grupa dzieci uczestniczyła w imprezie bibliotecznej z cyklu „Nocowanie w bibliotece” . 

 • Nocowanie

Nocowanie w bibliotece

Biblioteka w Wielgiem
zaprasza dzieci
na
Noc Detektywów.
 • Dzień Misia w bibliotece

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku. Wtedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

 • Dzień kredki w bibliotece

Dzień Kredki

22 listopada to w kalendarzu "Dzień Kredki". Kredki to szczególne narzędzie w rękach małych dzieci, ponieważ swoje pierwsze prace plastyczne w większości wykonują właśnie przy użyciu kolorowych kredek. Z tej okazji biblioteka w Wielgiem gościła dzieci z Akademii Przedszkolaka.

 • Etap szkolny

Etap szkolny-piękne czytanie

Rozstrzygnęliśmy już etap szkolny X edycji konkursu czytelniczego Zostań Mistrzem Pięknego Czytania # biblioteka. W Szkole w Wielgiem zaprezentowało się 17 uczniów, którzy czytali głównie teksty z książek współczesnych autorów dla dzieci i młodzieży.

 • Ważne zawody

Ważne zawody

Roman Pankiewicz, autor cyklu książeczek dla dzieci o 5 ważnych zawodach, był gościem biblioteki w Wielgiem w dniu 10 maja. Spotkał się z uczniami klas I miejscowej Szkoły Podstawowej. Przy pomocy teatrzyku Kamishibai oraz rekwizytów, głównych atrybutów prezentowanych zawodów, przedstawił ważne społecznie zawody.

 • 11163

Święto książki dla dzieci

Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece starszaków z Akademii Przedszkolaka. Tym razem odwiedzili nas, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Mali czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali bajki H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” opowiedzianej przy pomocy teatrzyku Kamishibai.

 • Święto ksiazki

Święto Książki

Drugiego kwietnia w bibliotekach akcentuje się Międzynarodowe Święto Książki dla dzieci .Tym razem musieliśmy przyspieszyć obchody z uwagi na Wielkanoc.

 • Dzień kota

Dzień Kota w bibliotece

Są puszyste, miauczą, mruczą, łaszą się. Kto? Oczywiście koty. W związku z obchodami Światowego Dnia Kota przedszkolaki ze Szkół w Czarnem, Wielgiem i Zadusznikach brały udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarzy .

 • Konkurs pięknego czytania

Czytam bo lubię

Konkurs pięknego czytania to tradycja bibliotek w Gminie Wielgie. Do tej pory w konkursowe szranki stawali uczniowie klas IV-VI w tym roku, z pięknym czytaniem zmierzyli się uczniowie klas I-III. Konkurs polegał na trzech etapach :klasowym, szkolnym i gminnym.

 • Zajecia plastyczne

Zajęcia w bibliotece

W okresie przed świątecznym nie mogło zabraknąć tematycznych zajęć plastycznych.Na zajęciach wielkanocnych gościliśmy klasy zerowe oraz dzieci ze świetlicy szkolnej.

Spotkanie DKK

 • Spotkanie DKK dla doroslych1
 • Spotkanie DKK dla doroslych 2
 • Spotkanie DKK dla doroslych 3
 • Spotkanie DKK dla doroslych 4
 • Spotkanie DKK dla doroslych 5
 • Spotkanie DKK dla doroslych 6
 • Spotkanie DKK dla doroslych 7
 • Przedszkolaki w bibliotece

Odwiedziny przedszkolaków

W dniu 7 marca, grupa dzieci młodszych z Akademii Przedszkolaka, wraz z opiekunkami, odwiedziła bibliotekę w Wielgiem. Przedszkolaki razem z bibliotekarzami wyszukiwały na bibliotecznych półkach książeczek o pieskach.

 • Ferie w bibliotece

Ferie w bibliotece

14 lutego w święto zakochanych w bibliotece w Wielgiem odbyły się zajęcia dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wielgiem. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajeczki o Śpiącej Królewnie, wspólnie zaśpiewały i zgrały do zimowych piosenek oraz wykonały ozdobę walentynkową.

 • Wigilia DKK

Wigilia DKK dla dorosłych w Wielgiem

Jak co roku czytelnicy biblioteki uczestniczący w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki,spotkali się w okolicy świąt , (tym razem był to 13 grudnia) na uroczystej kolacji wigilijnej. Podczas tego spotkania zawsze podsumowujemy cały rok, wspominamy osoby, których już z nami nie ma oraz dzielimy się opłatkiem , składamy życzenia.

 • Program rozwoju czytelnictwa

Zakup nowości wydawniczych

Biblioteka w Wielgiem otrzymała dotację na zakup nowości książkowych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w Programie Wieloletnim „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1-Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych na kwotę 8052,00.
 • Zakładka lisek

Głośne czytanie z „Liskiem”

Na zakończenie tygodnia bibliotek, podczas cotygodniowego spotkania z książką, dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały opowiadania o przygodach małego liska o imieniu Rudi. Po burzliwej dyskusji na temat przygód liska każde dziecko wykonało zakładkę z jego podobizną.

 • Laurki na Dzień Taty

Laurki na Dzień Taty

Dzień Ojca to szczególny i piękny dzień w roku, któremu towarzyszy magiczna atmosfera. W tym dniu wszyscy tatusiowe obchodzą swoje święto, a dzieci mogą okazać im swoją miłość i szacunek. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały wiersza pt. ,,Tata” , opowiadały o ciekawych i śmiesznych sytuacjach w swoim życiu z udziałem taty.

 • Gminny Konkurs Pięknego czytania

VIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego

VIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego pn. Zostań mistrzem pięknego czytania.” z uwagi na remont biblioteki ,odbyła się w dużej sali widowiskowej. Na potrzeby konkursu sala została specjalnie zaaranżowana tak aby uczniowie poczuli się w niej komfortowo i swobodnie. Zmagania 10 uczestników oceniała 4 osobowa komisja.

 • Pasowanie na czytelników

Pasowanie na czytelnika

W miniony poniedziałek (22 maja) najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielgiem zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki. Gośćmi spotkania byli rodzice dzieci oraz dyrektor ZPO w Wielgiem Dorota Pączek-Bazela i Bożena El-Maaytah.
 • Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci gościliśmy w bibliotece w Wielgiem uczniów klas II Szkoły Podstawowej z Wielgiego. Dzieci wysłuchały baśni „Brzydkie Kaczątko” i wykonały piękne kaczuszki techniką orgiami płaskie z koła.

 • Spotkanie dkk -Dziewczyny wyklęte

DKK w Wielgiem-„Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka

„Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka to książka opisująca losy kobiet prześladowanych w latach powojennych za działalność w podziemiu antykomunistycznym. Czytelnicy poznają tragiczne losy 16, często bardzo młodych dziewcząt, które za swoje przekonania traciły wolność, zdrowie oraz życie.

 • Zajęcia wielkanocne

Wielkanocne zajęcia plastyczne

5- tego kwietnia w bibliotece w Wielgiem odbyły się zajęcia plastyczne z udziałem uczniów klas IVb i IVc, których inspiracją były nadchodzące Święta Wielkanocne. Zadaniem poszczególnych grup było wykonanie z przygotowanych materiałów świątecznych ozdób. Pracę urozmaicały opowieści o wielkanocnych zwyczajach i tradycjach kultywowanych w domach rodzinnych dzieci.

 • Lekcja Andersenem

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Biblioteka w Wielgiem zorganizowała lekcję biblioteczną dla klasy II Szkoły Podstawowej w Wielgiem z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Dzień Książki ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Data świętowania nie jest przypadkowa bo 2 kwietnia to dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie.
 • Spotkanie marcowe dkk

Pierwsze damy

We wtorkowe  popołudnie (28.02.2017) członkowie DKK spotkali się  w bibliotece  na omawianiu książki Kamila Janickiego pt."Pierwsze Damy II Rzeczypospolitej".Autor przedstawił historie trzech prezydentowych: Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką. Klubowicze stwierdzili, że dzięki tej książce poznali nieznane im dotąd, ważne dla historii naszego kraju kobiety.
 • Karty walentynkowe

Dzień kota

17 lutego świętowaliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Kota. W tym roku wzięły w imprezie udział dzieci z klasy I.  Panie bibliotekarki przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajkę pt. ,,Kot w butach”, po której chętnie opowiadały o swoich puszystych pupilach. O ich śmiesznych  figlach, co jedzą i jak je pielęgnują.

 • Karty Walentynkowe

Karty Walentynkowe

W poniedziałkowy ranek pracownicy biblioteki gościli w swoich progach uczniów klas zerowych. Dzieci wykonały piękne karty walentynkowe oraz wysłuchały wierszyków pt. „Narzeczeni”, „Zaręczyny, „Ślub”, „Wesele” autorstwa Grzegorza Strzebońskiego ze zbiorku „Moja rodzina”.

 • Głośne czytanie

Głośne czytanie

W każdy poniedziałek i środę biblioteka w Wielgiem organizuje głośne czytanie dla punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem ,w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bibliotekarze ,zawsze dopasowują lekturę  do upodobań małego słuchacza, tak, by czytanie było odczuwane jako przyjemność  i prawdziwa przygoda.
 • Ramki w bibliotece

Ramki gipsowe w bibliotece

Zakończyliśmy cykl spotkań, podczas których wspólnie z dziećmi wykonaliśmy ozdobne ramki gipsowe. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej w Wielgiem.

 • Zmiany

Uwaga czytelnicy !!!

06 grudnia (wtorek) biblioteka w Wielgiem czynna od 8.00 do 16.00.Zmiana spowodowana wyjazdem pracownika na szkolenie.
W środę ( 07.12.)od godz. 10.00 do godz. 13.00 utrudniony dostęp do biblioteki- TYLKO WYPOŻYCZANIE. Szkolenie pracowników w zakresie wypożyczania w Maku+.
 • Spotkanie DKK

Spotkanie DKK

Czytaliśmy książki Anny Mulczyńskiej "Powrót na Staromiejską" i "Przyjaciółki ze Staromiejskiej". Ciekawostka, o której dowiedzieliśmy się z pierwszej książki, to kołdra Baby Jane. Przeczytajcie. Warto.

 • Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

W poniedziałek gościliśmy dużą, ponad stuosobową, grupę dzieci z okazji święta pluszowego misia. Dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami, którym odśpiewały gromkie sto lat. Były misiowe piosenki , zabawy, małe co nie co, czyli degustacja miodu. Dzieci wysłuchały tekstu „Miś i lalka” autorstwa Mari Łastowieckiej w interpretacji pani Doroty Pączek-Bazela. Na „deser” obejrzały jeden odcinek z kultowej już serii o Misiu Uszatku pt. Choinka.

 • Nowości książkowe

Październikowe nowości

Biblioteka w Wielgiem wzbogaciła swój księgozbiór o kolejne nowości książkowe. Zakup książek realizowany jest z  Programu Biblioteki Narodowej- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Zapraszamy do korzystania z księgozbioru biblioteki.
 • Drzewko z pestek dyni

Pierwsza wizyta w bibliotece

W dniu 10. 10. 2016 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej gościli w bibliotece w Wielgiem. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki w czasie której dzieci dowiedziały się, co znaczy słowo biblioteka i co się w niej znajduje. Uczniowie poznali też zasady zachowania się w bibliotece i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie pracownicy Ośrodka Kultury przygotowali niespodziankę plastyczną. Dzieci wykonały drzewo z pestek dyni.

 • -

Jak nie czytam, jak czytam

„Jak nie czytam, jak czytam’’ to  hasło ogólnopolskiej akcji masowego czytania promującego czytelnictwo i biblioteki szkolne, do której włączyli się uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. 10 czerwca o godzinie dziesiątej uczestnicy akcji zebrali się w pobliżu szkoły z książkami, by ustanowić rekord czytania książek w jednym momencie. Manifestowali hasła: DOROŚLI NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA! oraz CZYTANIA UCZCIE SIĘ OD NAS! Czytali i …doskonale się przy tym bawili.(zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć).
 • -

Konkurs dla klas IV-VI pn. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”

Uczestnicy konkursu dla klas IV-VI pn. „Zostań Mistrzem Pięknego Czytania” spotkali się 13 maja, w bibliotece w Wielgiem, podczas etapu szkolnego zmagań. Komisja w składzie: Dorota Pączek-Bazela, Sylwia Izdebska, Magdalena Szczupacka wysłuchała głośnego czytania 20 uczniów, spośród których wyłoniono 3 osoby, reprezentantów biblioteki w ostatnim, gminnym etapie konkursu. Laureatkami zostały :
 • -

Biblioteka inspiruje

Prezentujemy instalację artystyczną autorstwa Edyty Kwiecińskiej inspirowaną tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek – Biblioteka inspiruje. Instalacja stanowi dekorację imprez czytelniczych i można oglądać ją w bibliotece w Wielgiem.
 • -

Kwietniowe spotkanie DKK

Podczas kwietniowego spotkania, członkowie DKK zmierzyli się z twórczością H. Cygler ."Grecka mozaika" to opowieść o labiryncie ludzkich losów i uczuć.Książkę czyta się jednym tchem. Zdaniem klubowiczów jest to opowieść o ludziach, których losy są poplątane przez historię. Książka wzrusza, skłania do refleksji, . Polecamy serdecznie!

"Dziwny sen Hani" w bibliotece w Wielgiem

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich biblioteka w Wielgiem postanowiła uczcić zapraszając w swoje progi uczniów klas zerowych ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Głównym punktem spotkania było przedstawienie, które zaprezentowali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z filii nr 2 w Czarnem.
 • -

Nowości książkowe kwietnia

Biblioteka w Wielgiem wzbogaciła swój księgozbiór o kilkanaście nowości z działu dziecięcego i dla dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kartki ręcznie robione

To już ostatnie dni żeby zrobić własnoręcznie kartkę świąteczną i wysłać z życzeniami dla bliskich. Uczniowie kl II c ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem, przybyli do biblioteki, żeby pod kierunkiem pracowników ośrodka kultury wykonać własnoręcznie kartki wielkanocne.
 • -

Spotkanie DKK

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku. Omawialiśmy książkę Stanisława Srokowskiego "Ukraiński kochanek".
 • -

Wigilijne spotkanie DKK

Temat świąteczny był obecny na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK. Każdy z członków koła miał za zadanie przeczytać książkę, z wcześniej udostępnionej listy, która tematycznie związana była ze świętami Bożego Narodzenia. Przeczytaliśmy :
 • -

Magia świątecznych kartek w bibliotece w Wielgiem

Od kilku dni grupy uczniów z klas II i III szkoły podstawowej spotykały się w bibliotece w Wielgiem na zajęciach czytelniczych. Tematem przewodnim zajęć były karty świąteczne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się kiedy powstała pierwsza karta świąteczna, od kiedy nazywamy ją w Polsce pocztówką i kto ją tak nazwał.
 • -

Balonowe święto w bibliotece

W poniedziałek odwiedziła nas grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wielgiem. Dzieci zwiedziły bibliotekę a bibliotekarze urządzili im balonowe święto. Były baloniki i czytanie „balonikowych ” wierszyków. Balony i słodycze ufundował KDBS we Włocławku.
Przejdź do początku strony