Przejście do sekcji:

Treść strony - Wielgie

  • Zarys ptaka na brązowym tle. W środku ptaka twarze ludzi.

Akcja Żonkile-lekcja biblioteczna

W ramach tegorocznej Akcji Żonkile w klasie IIIb zorganizowane zostały zajęcia poświęcone pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Działania uczniów poprzedzało wspólne wysłuchanie opowiadania Justyny Bednarek ,,Historia z pewnej ulicy” mówiącego o losach mieszkańców ulicy Magnolii. Po zapoznaniu się z treścią słuchowiska dzieci określały i nazywały emocje, jakie towarzyszyły im podczas słuchania. Następnie odniosły się do przyjaźni najmłodszych bohaterów opowiadania oraz ich wzajemnej troski i pomocy. Uczniowie zdefiniowali pojęcie pomocy, zastanawiali się także, kiedy sami komuś pomogli i jak się wtedy czuli. Wymyślali wyrazy i hasła związane ze słowem ,,pomoc”. Żydzi w czasie trwania wojny potrzebowali pomocy, wiele osób, które im pomagały otrzymało specjalny medal noszący tytuł ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Podsumowaniem lekcji było uświadomienie dzieciom, iż poznali ,,Historię z pewnej ulicy” właśnie dlatego, że pokazuje jak możemy o siebie nawzajem dbać w trudnych sytuacjach i jak dzięki temu świat wokół nas może być bardziej sprawiedliwy.

Lekcje przeprowadziła Pani Katarzyna Falgowska , n-l bibliotekarz i wychowawca klasy III b.

Opowiadanie można przeczytać:

https://polin.pl/.../Historia%20z%20pewnej%20ulicy%2C...

Słuchowisko:

https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ

Wróć

Przejdź do początku strony