Przejście do sekcji:

Treść strony - Klub seniora

  • Wycieczka śladami powstania styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej.

Wycieczka Śladami Powstania Styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oddział w Wielgiem 24 września uczestniczyli w wycieczce śladami powstania styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej. Pierwszym etapem podróży było miejsce w lasach położonych w wiosce Koziróg Rzeczny, gdzie znajduje się kamień upamiętniający potyczkę w przysiółku Koziróg -Łęg. Historia tego starcia zbrojnego ma swój początek we wsi Wielgie, gdzie ówczesny dziedzic Miączyński, odpowiadając na apel Tymczasowego Rządu Narodowego, sformował w swoim majątku mały oddział powstańczy, złożony z 16 ludzi, którzy 4 kwietnia 1863 roku zostali rozbici właśnie w potyczce pod wspomnianym wyżej przysiółkiem. Kolejnym etapem podróży był kościół i cmentarz przykościelny we wsi Tłuchowo. Tam znajduje się miejsce pochówku i pomnik upamiętniający poległych powstańców. Następnie przejeżdżając przez Mysłakówko, gdzie przebywał generał Zygmunt Padlewski (dowódca okręgu płockiego omawianej insurekcji) podróżni dotarli do Ligowa i Szczutowa. Tam na miejscowych cmentarzach znajdują się mogiły powstańców styczniowych. Później wycieczka dotarła do miasta Rypina i Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie grupa wysłuchała prelekcji i obejrzała wystawę związaną tematycznie z powstaniem styczniowym. Z Rypina podróżni przemieścili się do zabytkowego młyna położonego w Nietrzebie koło Chrostkowa, przy którym 22 kwietnia 1863 roku rozegrała się jedna z bitew powstania. Przewodnikami wyprawy byli Pani Bożena Ciesielska regionalistka, autorka książek o historii Skępego i Michał Wiśniewski, torunianin zajmujący się głównie ratowaniem zapomnianych cmentarzy Pomorza i Kujaw. Wycieczka została sfinansowana przez fundację Ari-Ari, która jest organizacją pozarządową, realizującą projekty edukacyjne, społeczne, pomocowe, dokumentacyjne, badawcze, popularyzatorskie w Polsce i za granicą. Opracowania na temat powstania styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej do wypożyczenia w bibliotece w Wielgiem:
Z dziejów powstania styczniowego na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej wydane pod redakcją Sławomira Kalembki, Na bój Polacy, na święty bój...: powstanie styczniowe i jego echa w dorzeczu Drwęcy : studia i szkice pod redakcją Mirosława Krajewskiego, Z krwi Waszej posiew wolności. Ludzie i miejsca powstania styczniowego na Ziemi Dobrzyńskiej autorstwa Mirosława Krajewskiego, Powstanie styczniowe na Ziemi Dobrzyńskiej autorstwa Jolanty Iwińskiej, Doroty Kosteckiej.
  • Uczestnicy wycieczki Śladami Powstania Styczniowego przed kamieniem upamiętniającym potyczkę Pod Kozirogiem - Łęg.
  • Grupa studentów UTW przy pomniku upamiętniającym poległych powstańców - Tłuchowo.
  • Przewodnik Michał Wiśniewski opowiada historię potyczki pod Kozirogiem - Łęg przy kościele w Tłuchowie.
  • Regionalistka Bożena Ciesielska opowiada grupie o losach powstańców styczniowych.
  • Uczestnicy wycieczki przed tablicą upamiętniającą powstańców na cmentarzu w Ligowie.
  • Monumentalny budynek kościoła w Ligowie.
  • Przed pomnikiem upamiętniającym powstańców styczniowych w Szczutowie.
  • Pomnik poświęcony pamięci powstańców styczniowych.
  • W Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
  • Pani Grażyna Dobrzyńska i Teresa Kostrzewska dokonują wpisu do księgi pamiątkowej w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
Przejdź do początku strony